Rwa kulszowa

Nagły, przeszywający ból od pośladka w dół nogi aż do stopy. Drętwienie, mrowienie, przeczulica. Utrudnione wchodzenie po schodach. Dolegliwości ustępują lub słabną pozycji na wznak. Brzmi znajomo?

Objawy rwy kulszowej są problemem, z którym pacjenci często trafiają do chiropraktyka. Jedną z przyczyn jest ucisk poprzez masę „wysuniętego dysku” (dyskopatia). Nerw kulszowy może być uciskany poprzez źle ułożone kręgi lub przykurczone mięśnie, co wywołuje bardzo podobne objawy, jednak terapeuta dzięki odpowiednim testom potrafi zdiagnozować, co wywołuje ten ucisk.

Bóle okolicy lędźwiowej kręgosłupa i pośladków mogą być spowodowane wzmożonym napięciem mięśnia gruszkowatego.

Mięsień gruszkowaty, rwa kulszowa

Mięsień gruszkowaty

Mięsień gruszkowaty jest położony „głęboko w pośladku” tzn. leży pomiędzy tylną powierzchnią kości krzyżowej, a krętaczem większym kości udowej. Bierze udział w złożonych ruchach stawu biodrowego. W pobliżu mięśnia gruszkowatego lub poprzez niego przebiega nerw kulszowy, dlatego nadmierne napięcie mięśnia wywołuje ucisk nerwu, co w konsekwencji daje objawy rwy kulszowej.

Przyczyny zespołu mięśnia gruszkowatego:

  • nieprawidłowości w budowie mięśnia gruszkowatego,
  • uraz, przeciążenie mięśnia,
  • błędy treningowe – zwłaszcza wśród biegaczy (niewłaściwa technika, brak rozgrzewki i rozciągania)
  • różnica w długości kończyn dolnych
  • nagły wzrost masy ciała, na przykład w ciąży
  • długotrwałe siedzenie
  • nieprawidłowa postawa ciała.

Co możesz zrobić?

Przede wszystkim dokładnie zdiagnozuj dolegliwość, ponieważ często jest mylona z klasyczną rwą kulszową. Zgłoś się po pomoc do lekarza lub chiropraktyka, którzy stosując odpowiednie testy mogą z dużą trafnością postawić prawidłową diagnozę

Rozpocznij terapię, gdyż często zespół mięśnia gruszkowatego przechodzi w stan przewlekły. Im dłużej się utrzymuje, tym trudniejsze jest leczenie, dlatego ważne jest, żebyś jak najszybciej podjął leczenie. W większości przypadków pomagają zabiegi chiropraktyczne, techniki mięśniowo-powięziowe, kinesology taping. Dodatkowo koryguje się postawę ciała i nawyki.

Regularnie wykonuj w domu ćwiczenia zalecone przez specjalistę, pomogą one rozciągnąć mięsień gruszkowaty i wzmocnią pozostałe mięśnie.

 

NIE MUSISZ CIERPIEĆ! Umów się na wizytę.

rwa kulszowa,

rwa kulszowa, rwa kulszowa

Ilustracja: By Mikael Häggström.