Ból pleców, karku, krzyża. Dyskoptia

Bóle pleców, drętwienie nogi? Nie możesz się schylić ani wstać z łóżka? Masz wrażenie braku sił w nogach? A może odczuwasz bóle i zawroty głowy? Ból barków czy łopatek, mrowienie ręki albo palców? Dyskopatia w zależności od lokalizacji daje różne objawy.

dysk, dyskopatia

Budowa krążka międzykręgowego

Dyskopatia jest chorobą powszechną, jedną z najczęstszych przyczyn dolegliwości bólowych kręgosłupa. Pomiędzy kręgami znajdują się krążki międzykręgowe (potocznie zwane: dyskami) składające się z pierścienia włóknistego i jądra miażdżystego. Dyski chronią części kostne kręgosłupa przed ocieraniem się oraz amortyzują wszelkie wstrząsy i obciążenia. Zdrowy krążek międzykręgowy zbudowany jest w ponad 90 procentach z wody. Odwodnienie, utrata sprężystości i zwiotczenie pierścienia włóknistego prowadzi do uszkodzenia struktury krążka, a czasem także do pękania pierścienia włóknistego. Wtedy może dojść do „wypadnięcia” jądra miażdżystego i ucisku oraz podrażnienia rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych prowadząc do powstania rwy kulszowej, udowej lub ramiennej.

Możliwe przyczyny dyskopatii:

  • urazy szyi i pleców (upadki, kolizje samochodowe)
  • kumulacja niewielkich kontuzji poprzez niewłaściwe techniki podnoszenia lub siedzenia
  • urazy mechaniczne
  • brak ruchu, nieprawidłowa postawa ciała

Co możesz zrobić?

Podejmij jak najszybciej leczenie dyskopatii, gdyż większość dolegliwości, która mija samoczynnie powraca po jakimś czasie. W chiropraktyce nie ma jednej metody działania, leczenie dostosowuje się indywidualnie do Pacjenta. Jeśli pojawią się jakieś wątpliwości zostaniesz skierowany do lekarza ortopedy, który na ogół zleca wykonanie zdjęcia rtg lub rezonansu magnetycznego. Zabieg chiropraktyczny jest wykonywany z wykorzystaniem bardzo delikatnych technik zmniejszających napięcie skóry, mięśni i powięzi, w ten sposób likwiduje przykurcze mięśniowe i zwiększa ruchomość stawów kręgosłupa.

Wykonuj ćwiczenia rozciągające i wzmacniające, zlecone przez specjalistę. To one zapobiegają nawrotom dolegliwości.

Popraw postawę ciała i skoryguj nawyki ruchowe, aby nie obciążać nadmiernie kręgosłupa.

W czasie dolegliwości bólowych daj odpocząć ciału, ale postaraj się nie przedłużać bezczynności. Zdrowy kręgosłup musi być w ruchu – spaceruj.

Pamiętaj: Nie ignoruj delikatnych sygnałów bólowych!
Nasz kręgosłup jest w stanie znieść naprawdę duże obciążenia, jeżeli jest zdrowy. Gdy jest zaniedbany, gdy zachowujemy się w sposób niekorzystny dla kręgosłupa, to nawet niezbyt gwałtowny ruch może mu zaszkodzić.

 

NIE MUSISZ CIERPIEĆ! Umów się na wizytę.

ból kręgosłupa, ból pleców, ból karku, ból szyi, dyskopatia, dyskopatii, dyskopatia szyjna, dyskopatia piersiowa, dyskopatia lędźwiowa, leczenie dyskopatii, objawy dyskopatii